80g

Dorina темна без додаден шеќер

Темно чоколадо со стевија

Состојки

Засладувач малтитол, какаова маса, какаов путер, инулин*, емулгатор соја лецитин,природни арома, засладувач стевиол гликозиди.
Чоколадо содржи: мин. 50% какаови делови.

Можe дa содржи лешници, бадеми, глутен, млекo, кикирики.

Прекумерна консумација може да произведе лаксативно дејство.
*Производот содржи Beneo®- природни влакна од цикорија корен.
Висока содржина на влакна. Производот со намалена енергерска вредност (врз основа на јаглени хидрати). Содржи природни шеќери.

Halal certificate

НУТРИТИВНАТА ВРЕДНОСТ

Нутритивна вредност на 100 g
Енергетска вредност (kJ / kcal) 1928 kJ / 459 kcal
Масти (g) 33,3 g
од кои заситени масни киселини (g) 21,0 g
Јаглени хидрати (g) 45,5 g
од кои шеќери (g) 1,4 g
од кои полиоли (g) 41,4 g
Влакна (g) 13,2 g
Протеини (g) 4,6 g
Сол (g) 0,01 g