100g

Чоколадни мрвици

Состојки

Шеќер, какао маса, какао путер, полномасно брашно од соја, глукозeн сируп, какaо во прав, средство за задржување на влага: сорбитол, емулгатор соја лецитин, аромa.
Чоколада содржи мин. 49% какао делови.
Може дa содржи лешници, бадеми, млекo.

НУТРИТИВНАТА ВРЕДНОСТ

Нутритивна вредност на 100 g
Енергетска вредност (kJ / kcal) 2095 kJ / 501 kcal
Масти (g) 25,0 g
од кои заситени масни киселини (g) 15,1 g
Јаглени хидрати (g) 63,1 g
од кои шеќери (g) 58,9 g
Протеини (g) 3,9 g
Сол (g) 0,00 g